З історії винаходів та відкриттів

Савчук Варфоломій Степанович

доктор історичних наук, професор


ФРІТЬОФ НАНСЕН: ПАМ’ЯТЬ  СТОЛІТТЯ

Фритьоф Ведель-Ярлсберг Нансен

Ф. Нансен і Україна. На сьогодні ім’я видатного полярного дослідника в суспільному житті України асоціюється в першу чергу з його благодійною діяльністю з врятування людей на українських землях, що постраждали від голоду. Але в рамках цього великого нансенівського проекту значним виглядає ще один його проект, пов’язаний з становленням культури сільського господарювання, який Ф. Нансен намагався втілити в с. Михайлівка Апостолівського району Катеринославської губернії. Це проект створення дослідного господарства, яке  у своїй діяльності повинно було охопити різноманітні сфери сільського господарювання на засадах тогочасного інноваційного розвитку села.

Факт створення показової сільськогосподарської станції в с. Михайлівка Апостолівського району Катеринославської губернії відомий, але досліджений недостатньо. З погляду сьогодення, сучасної агротехнічної думки, історичний досвід діяльності цього господарства дає можливість оцінити ідеї, які закладав Ф. Нансен в цей проект, виявити конкретику дій з втілення цих ідей в повсякденну культуру сільського господарювання в створеному господарстві, простежити еволюцію організаційних й аграрно-технічних заходів протягом значного історичного періоду, з’ясувати можливі зв’язки з різноманітними норвезькими сільськогосподарськими структурами, вивчити конкретні дії радянської держави стосовно даної станції тощо.

Важливими при реалізації такого проекту можуть виявитися документи, які могли зберегтися в архівних фондах як України, так і Норвегії. Розробка такого проекту в історико-культурному і науковому контекстах мала би значний суспільний резонанс, як з точки зору укріплення дружніх міждержавних контактів між Норвегією й Україною, так і з точки зору подальшого висвітлення життя і діяльності видатного мандрівника, вченого, гуманіста, нобелівського лауреата Фрітьофа Нансена.

В. С. Савчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *